Iwonicz Zdrój: co warto wiedzieć o tym uzdrowisku?

Podkarpacie ma się czym pochwalić, a różnorodne atrakcje sprawiają, iż każdy znajdzie tu dla siebie wiele ciekawych propozycji. Dla jednych idealną propozycją spędzania tutaj wolnego czasu mogą się okazać wycieczki po Bieszczadach lub Beskidzie Niskim, dla innych spacery po tych miastach, które urzekają piękną zabudową oraz cennymi zabytkami. Dla tych, którzy chcą na Podkarpaciu spędzić wczasy w kameralnej atmosferze, a przy okazji poprawić stan swego zdrowia, idealnym kierunkiem podróży może się okazać Iwonicz Zdrój. Co warto wiedzieć na jego temat?

Iwonicz Zdrój zachwyca piękną okolicą oraz bardzo dobrym zagospodarowaniem, dzięki czemu tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów. Kto skorzysta z takiej oferty, będzie mógł urządzać piesze wycieczki w Beskid Niski lub spędzać czas na poznawaniu najpiękniejszych zakątków i zabytków tego uzdrowiska. A że Iwonicz Zdrój ma się czym pochwalić, każdy z nas znajdzie na jego terenie coś ciekawego dla siebie.

Iwonicz Zdrój to miejscowość, która może się pochwalić ciekawą historią. Wiadomo, że już w latach 70-tych XVI wieku Iwonicz był wymieniany w dokumentach, a wśród piszących o nim pojawiał się Wojciech Oczko – nadworny lekarz Stefana Batorego. Pierwsze obiekty, mogące służyć zaglądającym tu kuracjuszom, powstały pod koniec XVIII stulecia. Były to łazienki, które pomagały w prowadzeniu pierwszych zabiegów leczniczych w tej miejscowości. Jako uzdrowisko z prawdziwego zdarzenia, Iwonicz zaczyna się rozwijać dopiero w latach 30-tych XIX wieku, kiedy to miejscowością tą zarządza rodzina Załuskich. W tym czasie powstaje wiele cennych obiektów zdrojowych oraz drewniana zabudowa, której widokiem do dziś można się cieszyć podczas spacerów po terenie tego kurortu.

Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po centrum Iwonicza Zdroju? Z pewnością warto odwiedzić Dom Zdrojowy oraz Stary Pałac, warto też zatrzymać się przy sanatorium Biały Orzeł oraz przy willi Krakowiak. Są to ciekawe perełki dawnej architektury uzdrowiskowej, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, obok których trudno jest przejść obojętnie. Warto też zajrzeć do Pijalni Wód oraz wybrać się na spacer po Parku Zdrojowym. W tych miejscach każdy z nas może się szybko przekonać, jak ciekawą i atrakcyjną dla turystów miejscowością jest Iwonicz Zdrój.