Polskie zamki: Łańcut

Kto w czasie wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podkarpacie, odwiedzi zamek w Łańcucie, ten z pewnością nie będzie żałować. Ta okazała rezydencja magnacka może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, a wizyta w tutejszych wnętrzach będzie dla każdego miłośnika sztuki i historii niezapomnianą przygodą. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Pierwszy zamek w Łańcucie powstał dzięki rodzinie Pileckich, którzy urzędowali tu w XVI wieku. W późniejszym okresie zamek ten trafił w ręce Stadnickich, którzy zapoczątkowali jego rozbudowę. Przełomowym wydarzeniem w dziejach tej rezydencji były czasy Lubomirskich. Dzięki Stanisławowi Lubomirskiego oraz jego żonie Izabeli, zamek przemienił się w reprezentacyjną rezydencję magnacką, otoczoną potężnymi bastionami oraz ogrodami. W początkach XIX wieku zamek trafił w ręce wnuków księżnej Izabeli Lubomirskiej – Alfreda i Artura Potockich. Ród Potockich również wprowadził tu sporo zmian, przy czym Artur zapisał się w dziejach Łańcuta jako miłośnik karet i powozów, które namiętnie kolekcjonował. Ich zbiór jest obecnie jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Łańcut, a tę oryginalną wystawę bardzo chętnie zwiedzają wycieczki z odległych zakątków świata.

Turystów przyciąga tu również zamek oraz urządzone w jego wnętrzach muzeum. Podziw wzbudza sala balowa, wspaniale prezentują się też takie wnętrza, jak jadalnia wielka oraz sala kolumnowa. Teatr dworski, kolekcja rzeźb oraz cenne meble – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wizyta na zamku w Łańcucie staje się wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich miłośników sztuki. Największe wrażenie robią tu zbiory, które pochodzą z kolekcji samej Izabeli Lubomirskiej, warto jednak przyjrzeć się uważniej i młodszym dziełom sztuki.

Wizyta w Łańcucie nie powinna ograniczać się tylko do zwiedzenia zamkowych wnętrz i spaceru wśród zabytkowych powozów. Łańcut to przecież nie tylko zamek, ale i otaczający go park. Spacerowe alejki, mnóstwo zieleni i ławeczki dla pragnących odpocząć w takiej scenerii przyciągają, kuszą też zabytkowe budowle, które są wspaniałymi ozdobami parku. Romantyczny zameczek, oranżeria z 1802 roku oraz storczykarnia to atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.