Jarosław i jego skarby: co warto zobaczyć?

Jarosław to jedno z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Kto zajrzy na jego teren, ten z pewnością nudzić się nie będzie, a spacer po historycznym centrum może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co warto zobaczyć w tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po Jarosławiu?

Z kart historii

Jarosław to piękne miasto, któremu bardzo chętnie poświęcają swój czas miłośnicy historii. Nic w tym dziwnego, gdyż Jarosław może się pochwalić historią sięgającą XII wieku. W wieku XIV było to bogate miasto, świetnie rozwijające się jako ośrodek handlowy, a odbywający się tu w sierpniu jarmark trwał aż cztery tygodnie. Był to jeden z największych jarmarków w dawnej Europie, dzięki któremu miejscowi kupcy mogli nieźle zarobić. Dziś Jarosław jest dość spokojnym i kameralnym miastem, jednak na jego terenie wciąż można ujrzeć wiele ciekawych budowli, pięknie przypominających o czasach jego świetności.

Co warto zobaczyć?

Jednym z ciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić to miasto, jest kościół Bożego Ciała – najstarsza jezuicka świątynia na ziemiach polskich. Jej dzieje sięgają XVII stulecia, choć obecną formę zyskała ona po odbudowie przeprowadzonej w drugiej połowie XIX wieku. W kościele tym nie brak cennych dzieł sztuki, przy czym na szczególną uwagę zasługuje tu obraz Matki Boskiej Śnieżnej, będący jedną z najstarszych kopii obrazu z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Dla mieszkańców Jarosławia ma on ogromną wartość, m.in. ze względu na fakt, iż na liście modlących się przednim osób znaleźli się polscy władcy: Jan Kazimierz, Zygmunt III Waza oraz Jan III Sobieski. W mieście tym warto również zajrzeć do bazyliki Matki Bożej Bolesnej ze słynnym ołtarzem relikwii z XVIII wieku, w którym umieszczono około 200 relikwii. Wśród nich wyróżniają się relikwie św. Teofila, którego szczątki można ujrzeć w ołtarzowej mensie.

W trakcie wycieczki po Jarosławiu warto też odwiedzić cmentarz żydowski, który przypomina o społeczności mającej istotny wpływ na rozwój gospodarczy przedwojennego miasta. Uwagę przyciągają też piękne kamienice, skupione wokół rynku, oraz neorenesansowy ratusz, mogący się pochwalić charakterystyczną wieżą zegarową. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że spacer po Jarosławiu staje się wspaniałą przygodą dla każdego z nas, a czas spędzony w tym mieście dla nikogo nie będzie czasem straconym.