Polskie zamki: Krasiczyn

Jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, a spacer po jego wnętrzach na każdym z nas może zrobić wielkie wrażenie. Zamek w Krasiczynie to wyjątkowo atrakcyjny cel wycieczki i dla miłośników sztuki, i dla tych, którzy interesują się historią. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie atrakcje sprawiają, że jest on miejscem tak chętnie odwiedzanym przez turystów z całej Polski?

Zamek, z którego dziś słynie Krasiczyn, jest piękną budowlą o ciekawej przeszłości. Jego dzieje sięgają XVI wieku, a pierwszym znanym panem tej rezydencji był kasztelan Stanisław Krasicki. Pierwszy zamek, który powstał w tym miejscu, był skromną budowlą o typowo obronnym charakterze. Kolejni panowie Krasiczyna dbali jednak o to, by konsekwentnie zamek powiększać i upiększać. Szczególne zasługi w tym zakresie miał Marcin Krasicki, któremu budowla ta zawdzięcza swą wyjątkową formę. Wśród panów władających zamkiem w Krasiczynie, obok Krasickich, pojawiają się też Sapiehowie (w tym tak znana postać, jak kardynał Adam Sapieha). I oni mieli istotny wkład w upiększanie zamku, który do dziś zachwyca swą majestatyczną sylwetką.

Zamek w Krasiczynie pełnił w swych dziejach różne role. Był magnacką rezydencją, a po wojnie siedzibą technikum leśnego. Dziś w jego murach mieści się hotel i restauracja, jednak znaczna część obiektu przeznaczona jest do zwiedzania. Kto wybierze się na spacer po zamku, ten będzie mógł lepiej poznać dzieje tego zabytku i jego mieszkańców, a przy okazji nacieszyć się widokiem ciekawych wnętrz. Krasiczyński zamek może się pochwalić czterema charakterystycznymi basztami oraz wysoką, czworoboczną wieżą, która już z daleka przyciąga uwagę. Część mieszkalna zamku kusi tak pięknym wnętrzem, jakim jest Izba Stołowa Wielka Szlachecka, z kolei dziedziniec zachwyca arkadowymi krużgankami oraz znajdującymi się na murach dekoracjami, które zostały wykonane techniką sgraffito. Spacer po tym miejscu nie powinien ograniczać się do zwiedzania wnętrz. Pięknie prezentują się otaczający zamek park, na terenie którego nie brak wiekowych drzew o pomnikowych rozmiarach, wielkie wrażenie robią też pobliskie rozlewiska. Przypominają one o pierwotnej, obronnej roli tego zamku, a przy okazji stanowią cenną ozdobę miejscowego krajobrazu.