Podkarpacie to jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Przekonaj się, dlaczego warto tu przyjechać!

Podkarpacie to region, który zachwyca nie tylko przepiękną przyroda. Spotkasz tu miłych i serdecznych ludzi a w restauracjach zjesz przepyszne regionalne dania. Przekonaj się, dlaczego Podkarpacie po prostu da się lubić!

Na Podkarpaciu jest bezpiecznie

Policyjne statystyki zaskakują nawet największych niedowiarków. Prawdopodobieństwo, że w tym regionie ktoś cię napadnie albo też ukradną ci portfel czy samochód, jest naprawdę niskie. Idąc za policyjnymi danymi, wskaźnik zagrożenia przestępczością dla Podkarpacia wynosi 1843 na 100 000 mieszkańców. Ogólna średnia z Polski to prawie 3000. Stróże prawa mogą się poszczycić również bardzo wysoką wykrywalnością przestępstw.

Najdłuższe życie jest właśnie tu!

I znowu dane statystyczne, tym razem z Głównego Urzędu Statystycznego. Szacuje się, że na Podkarpaciu średni wiek kobiety to 82,5 lat a mężczyzn 74,9. Patrząc na imponującą ilość stulatków, można stwierdzić, że tu naprawdę żyje się dobrze. Czyste powietrze, spokój i brak życia w pędzie sprawia, że i długość życia się zwiększa. Czy więc należy brać przykład z mieszkańców Podkarpacia?

Zagłębie zdrowej i tradycyjnej żywności

Tym razem dane z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najwięcej zarejestrowanych produktów tradycyjnych pochodzi właśnie z Podkarpacia. Można powiedzieć, że tu są najlepsze warunki do produkcji ekologicznej żywności. I rolnicy doskonale o tym wiedzą.
Większość z nich mimo zmieniających się czasów, ma ogromny szacunek do ziemi. Nie umiera również tradycja, która jest podsycana lokalnymi inicjatywami, takimi jak Koła Gospodyń Wiejskich.

Dobre drogi dojazdowe

Jeżeli jedziesz w Tatry, stoisz w kilometrowych korkach. Gdy zmierzasz na północ, korki są normalnością. Ale gdy masz zamiar udać się w Bieszczady, z niczym takim nie musisz się zmierzyć. Region Podkarpacia to jeden z najlepiej skomunikowanych ze sobą terenów. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, port lotniczy, dopracowane połączenia kolejowe. Czego chcieć więcej?

Sama autostrada A4 liczy aż 166,8 kilometrów i to właśnie za jej przyczyną z Podkarpacia można bez problemu połączyć Europę Zachodnią z Ukrainą. Na finał czeka jeszcze droga ekspresowa S19, która będzie fragmentem większego projektu, Via Carpatii.

Turystyka i nie tylko!

Jeżeli chcesz zobaczyć pozostałości prastarej Puszczy Karpackiej, to zobaczysz ją tylko na Podkarpaciu. Bieszczadzki Park Narodowy co roku odwiedza tysiące spragnionych górskich wędrówek i wspaniałych widoków turystów. To w tutejszych lasach żyją na wolności żubry, niedźwiedzie i wilki. Są również żbiki oraz rysie, co jest prawdziwym ewenementem na skalę europejską.

Jeżeli nie przyroda, to z pewnością zachwyca się świetnie przemyślane trasy do uprawiania różnego rodzaju sportu. Dość powiedzieć, że przez ten teren przechodzi szlak rowerowy Green Velo. Nie brakuje również szlaków pieszych czy miejsc do jeżdżenia off roadami.

Miejsce otwarte na technologię

Zacznijmy od Podkarpackiej Doliny Lotniczej, która skupia wokół siebie 155 firm związanych bezpośrednio z lotnictwem. Razem zatrudniają ponad 25 tysięcy pracowników. Według dostępnych danych, ich roczna sprzedaż to prawie 3 miliardy dolarów. Do tego kolejnych sześć firm buduje już swoje hale.

Druga, to projekt Zielonej Doliny na Podkarpaciu, która zrzesza z kolei projekty związane z wykorzystaniem zielonej energii. Fotowoltaika i pompy ciepła są tu bardzo ważnym czynnikiem w utrzymaniu stałości dostaw prądu. Dość powiedzieć, że w ostatnim dziesięcioleciu, do tego regionu ściągnęło trzy razy więcej firm, niż do potencjalnie bardziej atrakcyjnych.