Spacer po Sanoku: co warto zobaczyć?

Sanok to jedno z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Podkarpacie. Piękna okolica oraz ciekawe zabytki sprawiają, że wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Z wizytą na królewskim zamku

Jednym z najważniejszych zabytków na terenie Sanoka jest zamek, służący obecnie jako siedziba muzeum historycznego. Pierwotnie była to typowo gotycka budowla, którą w początkach XVI wieku rozbudowano w stylu renesansowym. Dziś w murach tej budowli można podziwiać wiele cennych eksponatów, które w ciekawy sposób opowiadają nam o dziejach Sanoka i losach jego mieszkańców. Nie brak tu również ciekawych zabytków sztuki, przy czym wyjątkowo godnie reprezentowana jest tu sztuka sakralna. Cenne obrazy pochodzące z kościołów katolickich orz ikony z podkarpackich cerkwi – oto atrakcje, dzięki którym wizyta na sanockim zamku na długo zapisze się w naszej pamięci.

Spotkania z prawosławiem: sobór Świętej Trójcy

Sanok to miasto wielu kultur i religii, nic więc dziwnego, że jednym z cenniejszych zabytków sakralnych tego miasta jest prawosławny sobór Świętej Trójcy. Ta klasycystyczna świątynia z końca XVIII wieku, od 1996 roku pełni rolę archikatedry. W jej wnętrzu nie brak ciekawych dzieł sztuki, przy czym największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się ikonostas z XIX wieku oraz Cudowna Ikona Matki Boskiej Sanockiej, pochodząca z połowy XVII wieku.

Kościół Przemienienia Pańskiego

Kościół Przemienienia Pańskiego, czyli sanocka fara, jest kolejnym obiektem, obok którego żaden miłośnik sztuki sakralnej nie może przejść obojętnie. Pochodzi on z końca XIX wieku, a w jego wnętrzu uwagę przyciągają piękne polichromie z początku XX stulecia oraz ciekawy zabytek, który pochodzi z poprzedniej świątyni. To renesansowa płyta nagrobna Sebastiana Lubomirskiego, zmarłego w 1558 roku.

Z wizytą u Franciszkanów

Zwiedzanie Sanoka warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na odwiedzenie kościoła franciszkańskiego. Jest on ciekawa ozdobą rynku, a jednocześnie zabytkiem sakralnym, któremu w czasie wycieczki po terenie Podkarpacia warto poświęcić swój czas. Kościół ten powstał w pierwszej połowie XVII wieku, a w jego murach kryje się wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Co można tu zobaczyć? Przede wszystkim cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej, dzięki któremu kościół ten stał się ważnym celem dla wielu wiernych. Ciekawie prezentują się tu również polichromie z okresu międzywojennego, wykonane przez Władysława Lisowskiego.

Budynek dawnej Rady Powiatowej

Budynek dawnej Rady Powiatowej jest jednym z ciekawszych obiektów, z jakimi można się spotkać przy sanockim rynku. Wzniesiony przez Austriaków pod koniec XVIII wieku, obecnie doskonale sprawdza się jako Urząd Miasta. Do dziś intryguje on swą fasadą, której najbardziej charakterystyczną ozdoba jest złoty dwugłowy orzeł na błękitnym polu, czyli historyczny herb ziemi sanockiej.

Sanok to miasto pełne atrakcji, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie dokładnie zapoznać się z miejscowymi zabytkami oraz z tymi atrakcjami, które czekają w najbliższej okolicy. Jedno jest pewne – w tej części Podkarpacia każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu pobyt w rejonie Sanoka na długo zapisze się w jego pamięci.