Bieszczadzki Park Narodowy – co warto wiedzieć?

Rzuć wszystko i wyjedź… Tak, tak, w Bieszczady.

Hasło dość mocno rozpowszechnione, ale nie bez powodu ta piękna kraina zyskuje coraz większą popularność, oferując nie tylko widoki, ale przede wszystkim większy spokój niż w bardziej uczęszczanych pasmach górskich.

Skarby natury pod ochroną w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Polska część Bieszczadów znajduje się na południowo-wschodnim skrawku kraju. Mowa w tym przypadku o Bieszczadach Zachodnich, których wycinek obejmuje też w pewnym stopniu terytorium Ukrainy, zaś te Wschodnie w całości mieszczą się po stronie naszych sąsiadów. Aby lepiej dbać o ten niezwykły region utworzono tam Bieszczadzki Park Narodowy, a specyfiką obszarów objętych taką formą ochrony jest utrzymanie ich w stanie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

W Polsce funkcjonują 23 Parki Narodowe, kolejnych kilka jest w planach, natomiast Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje niecałe 300 km2, co plasuje go na czwartej pozycji pod względem powierzchni. Co się kryje w obrębie BdPN? Między innymi liczne szlaki piesze, których długość wynosi 137 kilometrów. Fragment BdPN wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś symbolem parku widniejącym w herbie jest ryś. Właśnie w rejonie Bieszczadów populacja tego drapieżnego kotowatego ssaka, biorąc pod uwagę jedynie obszar Polski, jest największa.

Najwyższym piętrem roślinności są połoniny, czyli trawiaste obszary usytuowane powyżej górnej granicy lasu, tak bardzo charakterystyczne dla Karpat Wschodnich. Myśląc Bieszczady, automatycznie kojarzymy pasmo z takimi miejscami jak Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska, bez wątpienia będącymi jednymi z najbardziej rozpoznawalnych przez turystów punktów w Bieszczadach. Mówiąc o tym paśmie, nie można oczywiście pominąć jego najwyższego wzniesienia, a jest nim oddalona od granicy polsko-ukraińskiej o mniej niż trzy kilometry w linii prostej Tarnica, której wierzchołek osiąga wysokość 1346 m. n.p.m.

źródło: https://www.podkarpacki.pl/ – turystyka, podróże, Podkarpacie