Nowy mural w Krośnie. Tym razem poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi!

Znajdziesz ją przy ulicy Piłsudskiego, która prowadzi cię wprost do krośnieńskiego Rynku. Pomysłodawcą muralu jest znany na całym świecie ilustrator, Mateusz Kołek. Wykonawcą z kolei jest Kamil Kuzko. Stworzył on wiele malowideł ściennych w Polsce i za granicami naszego kraju.

Dlaczego Ignacy Łukasiewicz?

Na muralu przedstawiony jest wybitny wynalazca, który to patronuje w tym roku w całej Polsce. Dzieło powstało ze wspólnej inicjatywy zarówno samorządu województwa podkarpackiego jak i miasta i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Do stworzenia tego muralu przyczyniło się również w dużym stopniu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Inicjatywa ta to kolejny krok w projekcie samorządu województwa, noszące nazwę „Przestrzeń Dziedzictwa”. Działający w porozumieniu właściciele budynków oraz władze samorządowe, chcą muralami upiększyć wspólną przestrzeń w Krośnie.

Nowe plany

Mural przedstawiający Ignacego Łukasiewicza to jeden z elementów projektu „Przestrzeń Dziedzictwa”. W planach jest pojawienie się kolejnego muralu, blisko, bo po drugiej stronie ulicy. Będzie tak samo duży jak ten pierwszy, również przy ulicy Piłsudskiego. Być może już uczestniczący pod koniec sierpnia turyści na „Karpackich Klimatach”, będą go już podziwiać. Drugi z murali będzie poświęcony wybitnemu wynalazcy, który również był związany z tym regionem, Janowi Szczepanikowi. To jego 150 urodziny świętuje w tym roku miasto Krosno.