Burze nie omijają naszego regionu. Jak się do nich przygotować?

W okresie wiosenno- letnim wyładowania atmosferyczne jakimi jest burza, są właściwie czymś zupełnie normalnym. Jednak lokalne podtopienia oraz gradobicie mogą spowodować ogromne szkody. Są jednak sposoby na to, aby się na nie przygotować.

Pamiętaj o ubezpieczeniu mienia

Teoretycznie każdy z nas wie, że ubezpieczenie gwarantuje wypłacenie odszkodowania w razie czegoś złego. Jeżeli masz już wykupioną polisę na dom czy mieszkanie, koniecznie sprawdź, czy obejmuje ona również szkody wyrządzone przez burzę. Często wymogiem polisy jest chociażby zamontowanie na dachu specjalnej instalacji, która nie należy do najtańszych. Jednak w ogólnym rozrachunku bardzo się opłaca, bo to wydatek na długie lata!

Dbaj o odpływy

Jeżeli mieszasz w domu jednorodzinnym, koniecznie zadbaj o rynny i inne odpływy, łącznie z rowami melioracyjnymi. Te niepozorne rzeczy zdecydowanie pomogą, gdy przyjdzie zmierzyć się z ogromną ulewą czy wiatrem. Przynajmniej dwa razy w roku zrób więc taki obchód, aby mieć pewność, że żadna ulewa cię nie zaskoczy.

Wyłącz z gniazdka!

Wyładowania energetyczne jakie serwują nam pioruny są niezwykle niebezpieczne dla całej instalacji w domu. Mówiąc obrazowo, piorun powoduje przepięcia, które idą po kablach do każdego podłączonego sprzętu. Miej również gniazdka ze specjalnym atestem, który minimalizuje straty związane z ewentualnymi wyładowaniami.

Zostań w domu

Lub innym bezpiecznym miejscu. Burza, nawet niewinna, może poczynić spore szkody. Dlatego też o wiele lepiej jest, gdy w tym czasie schronisz się pod dachem. Jeżeli natomiast burza złapie cię w drodze, zwolnij i spróbuj dojechać do najbliższej stacji benzynowej aby tam przeczekać.

Nie korzystać z telefonu?

Mimo że nie ma naukowych badań dowodzących, że podczas burzy nie można korzystać z telefonu komórkowego, to na czas burzy lepiej zostawić go w spokoju. Czy fale emitowane przez telefon przyciągają pioruny? Z pewnością w mniejszym stopniu niż metal. I tego się trzymajmy!