Leżajsk: co warto zobaczyć w tym mieście?

Podkarpacie może pochwalić się wieloma pięknymi miastami, które swą historią i cennymi zabytkami mogą oczarować każdego z nas. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych ośrodków miejskich, którym w czasie wycieczki po województwie podkarpackim warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest Leżajsk. Jakie czynniki decydują o jego wyjątkowości? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę?

Leżajsk to piękne miasto, którego historia sięga czasów średniowiecza. Istniejąca tu osada otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły, dzięki czemu od końca ZXV wieku mogła się jeszcze dynamiczniej rozwijać dzięki nowym przywilejom.
Wycieczki po Leżajski są szansą na zapoznanie się z wieloma ciekawymi budowlami. Część z nich skupiła się w rejonie tutejszego rynku. Na uwagę zasługuje tu budynek Banku Spółdzielczego, wzniesiony w początkach XX wieku, a także gmach Sądu Rejonowego z 1925 roku. Nieco poza rynkiem czeka kolejna atrakcja. To Dwór Starościński, służący obecnie jako siedziba Muzeum Ziemi Leżajskiej. W rejonie rynku wyróżnia się też niewielki ratusz z wieżą obserwacyjną, zajmującą bardzo ważne miejsce w panoramie miasta, oraz dwa cenne zabytki sakralne. Jednym z nich jest kościół pw. Jezusa Miłosiernego, zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku jako cerkiew mająca służyć miejscowym grekokatolikom. Druga świątynia, którą w czasie spaceru po centrum Leżajska warto odwiedzić, to pochodzący z początku XVII stulecia kościół farny pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych.

Cennym zabytkiem, którego w czasie wycieczki po Leżajski nie można pominąć, jest też cmentarz żydowski z ohelem cadyka Elimelecha Weissbluma. Cmentarz ten znajduje się bardzo blisko rynku, warto zatem zajrzeć na jego teren, nacieszyć się widokiem starych macew oraz zobaczyć grób, do którego od lat pielgrzymują religijni chasydzi z odległych zakątków świata. Innym zabytkiem, który stał się wizytówką Leżajska, jest zespół klasztorny bernardynów – kolejne miejsce, które jest celem dla licznych pielgrzymów. Wspaniała bazylika z początków XVII wieku, muzeum prowadzone przez bernardynów oraz organy, dzięki którym w Leżajski organizowane są wspaniałe koncerty – oto najważniejsze atrakcje, dzięki którym ten klasztor stał się tak ważnym celem turystycznych wypraw.

One thought on “Leżajsk: co warto zobaczyć w tym mieście?

Dodaj komentarz