Przeworsk: co warto zobaczyć w tym mieście?

Wśród wielu pięknych miast, którymi może nas oczarować Podkarpacie, Przeworsk odgrywa wyjątkową rolę. Dla kogo ten ośrodek miejski może się okazać ciekawym celem wycieczki? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas spaceru po jego terenie?

Dumą miasta jest Przeworska Kolej Wąskotorowa – jedna z najciekawszych kolei tego typu w Polsce. Kursuje ona od maja do września na trasie Przeworsk – Dynów, a przejażdżka taka może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Malownicza sceneria, słynny tunel w Szklarach – oto atrakcje, dzięki którym każdy kurs ta kolejką dostarczy podróżnym niezapomnianych wrażeń. Pięknie prezentuje się przeworski rynek, ozdobiony zabytkowym gmachem ratuszowym. Jego wieża jest dziś popularnym punktem widokowym, zatem turyści chętnie poświęcają mu swój czas. W czasie wycieczki po Przeworsku warto też odwiedzić zespół pałacowo-parkowy, znany jako siedziba ciekawej placówki muzealnej. Kto odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem pięknych wnętrz pałacowych oraz ujrzeć wiele ciekawych pamiątek, pozwalających poszerzać wiedzę o dziejach Przeworska i losach jego dawnych mieszkańców.

Zwiedzanie Przeworska warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami sakralnymi tego miasta. Uwagę przyciąga tu kościół i klasztor Sióstr Miłosierdzia z XVIII wieku, intryguje też klasztor bernardynów, którego historia zaczyna się w połowie XV stulecia. Zabytkiem, którego nie można pominąć, jest bazylika św. Ducha. Zbudowana w latach 1430-1473 przez zakon Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego, może się pochwalić nie tylko długą historią, ale i ciekawym wystrojem wnętrza. Liczne epitafia, barokowe organy, gotycka chrzcielnica oraz dwanaście ołtarzy – wszystko to sprawia, iż wizyta w tym kościele może na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie.

Przeworsk to piękne miasto, któremu warto poświecić swój czas. Kto znajdzie tanie noclegi na jego terenie, ten będzie mógł odkrywać piękno jego zabytków oraz urządzać ciekawe wycieczki po pełnej atrakcji okolicy. W tej części Podkarpacia każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu spędzi tu wolny czas zgodnie ze swymi preferencjami.