Śladami historii przez Podkarpacie: Twierdza Przemyśl

Historyczne wycieczki po Przemyślu oraz po jego najbliższej okolicy, mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jednym z ciekawszych motywów przewodnich, na które warto postawić, jest Twierdza Przemyśl. Ten ciekawy system obronny jest ważną pamiątką po Austriakach, a poszczególne forty tej twierdzy są bardzo ważnymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po okolicach Przemyśla?

Twierdza Przemyśl w pigułce Podkarpacie, ze względu na swe położenie, jest obszarem mogącym się pochwalić wyjątkowo trudną i burzliwą historią. Przypominają nam o niej m. in. potężne forty, będące częścią austriackiej Twierdzy Przemyśl. Wznoszona od połowy XIX wieku i konsekwentnie powiększana, kapitulowała w maju 1915 roku. Wiadomo, iż w początkach XX wieku, przemyska twierdza była jednym z największych obiektów tego typu w Europie, a o jej znaczeniu przekonano się w trakcie I wojny światowej. W tym czasie w okolicach Przemyśla toczyły się ciężkie walki, w których poszczególne forty Twierdzy Przemyśl odegrały bardzo ważną rolę. Sama twierdza została znacznie zniszczona, o czym można się przekonać w trakcie zwiedzania poszczególnych fortów. Prowadzą do nich szalki turystyczne: piesze i rowerowe, dzięki którym zwiedzanie Twierdzy Przemyśl staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Przy jakich obiektach warto się zatrzymać? Twierdza Przemyśl i jej najciekawsze forty W czasie wycieczki po Twierdzy Przemyśl, można się spotkać z wieloma ciekawymi obiektami. Jednym z tych najbardziej atrakcyjnych dla turystów jest Fort VIII „Łętownia” w Kuńkowcach. Powstał on w latach 1854-1855, jednak obecną formę zyskał w latach 80-tych XIX stulecia. W gronie tych, którym warto się uważniej przyjrzeć, znajduje się również Fort III Łuczyce, zbudowany dość późno, po w 1914 roku, już po ogłoszeniu mobilizacji. W miejscu pierwotnego szańca powstały stanowiska artylerii, koszary oraz pozycje dla lekkich dział oraz piechoty. Świetnie zachowane do naszych czasów obiekty, są atrakcją, której warto się uważniej przyjrzeć. Nie lada gratką dla turystów wędrujących w rejonie Przemyśla będą też Grochowice oraz tutejszy Fort V. Jest to jeden z kilku fortów, które udało się zagospodarować i przystosować do potrzeb zaglądających tutaj turystów.

Stałego opiekuna ma też Fort XII „Werner” w Żurawicy, który swego czasu był własnością wojska, jednak w 2010 roku udostępniono go zwiedzającym. Warto go zwiedzić, m. in. ze względu na świetnie zachowane koszary, zaadaptowane na potrzeby muzealne. Fort ten może się również pochwalić schronem amunicyjnym oraz schronami pogotowia, do których także warto zajrzeć. Wzniesiony w latach 80-tych XIX wieku jednowałowy fort artyleryjski, do dziś zachwyca swoimi rozmiarami. Fort XIII „San Rideau” z końca XIX wieku, Fort X „Orzechowce” oraz Fort I „Salis-Soglio” w Siedliskach to kolejne obiekty, przy których warto się zatrzymać. Są to cenne pamiątki, które najpiękniej pokazują nam, jak potężnym obiektem była Twierdza Przemyśl oraz jak wielkie było jej znaczenie. Uzupełnieniem historycznej wycieczki po okolicach Przemyśla może się stać wizyta na cmentarzu poległych w Twierdzy Przemyśl.

Pochowanych tu żołnierzy, przedstawicieli wielu narodowości, łączy jedno – wszyscy zginęli w latach 1914-1915, podczas burzliwych walk o Przemyśl.

One thought on “Śladami historii przez Podkarpacie: Twierdza Przemyśl

Dodaj komentarz