Niewielkie Dubiecko jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Pogórze Dynowskie. Dobrze rozwinięta baza noclegowa, bliskość Przemyśla oraz liczne atrakcje – oto czynniki, dzięki którym na teren tej miejscowości tak chętnie zaglądają goście z całej Polski. Co warto tutaj zobaczyć?
Z kart historii – dzieje Dubiecka w pigułce
Współczesne Dubiecko to spora wieś, jednak jeszcze nie tak dawno miejscowość ta mogła się pochwalić prawami miejskimi. Dzieje Dubiecka sięgają czasów wczesnego średniowiecza i wiążą się z grodem, który powstał w tym czasie nad wodami Sanu. Od XIV wieku tereny te należały do znanego rodu Kmitów, dzięki którym w XV wieku Dubiecko mogło otrzymać prawa miejskie. Przez lata miejscowość ta cieszyła się pomyślnym rozwojem, a w jej gospodarce ważną rolę odgrywały targi oraz rzemiosło. W XVI wieku, kiedy miejscowość ta należała do Stadnickich, stało się Dubiecko ważnym ośrodkiem kalwinizmu. Wśród kolejnych właścicieli tej miejscowości pojawiają się tak znane nazwiska, jak Krasiccy i Konarscy. Każdy z tych rodów odegrał istotną rolę w dziejach Dubiecka, nic więc dziwnego, że wędrówki ich śladem stają się dla wielu turystów kuszącą propozycją spędzenia wolnego czasu w tej części Podkarpacia.
Znane osoby związane z Dubieckiem
Dubiecko może się pochwalić długa listą znanych nazwisk. Wśród tych osób, których losy splotły się z losami Dubiecka, pojawia się m. in. poeta Franciszek Karpiński. Pod koniec XVIII wieku odwiedził on tę miejscowość, a w trakcie tej wizyty powstał najprawdopodobniej jego najsłynniejszy utwór zatytułowany „Kiedy ranne wstają zorze”. Dubiecko jest jednocześnie rodzinną miejscowością Stanisława Stadnickiego (1551-1610), który do historii przeszedł jako słynny „Diabeł Łańcucki”. Drugim znanym Polakiem, który na świat przyszedł właśnie w tej miejscowości, był biskup i poeta Ignacy Krasicki (1735-1801) – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli oświecenia w naszym kraju.
Co warto zobaczyć w Dubiecku?
Kto w czasie krajoznawczej wycieczki po okolicy Przemyśla trafi do Dubiecka, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Warto zwrócić uwagę na małomiasteczkowy układ urbanistyczny oraz na otoczenie rynku. Pięknie prezentuje się pobliski kościół parafialny oraz dawna cerkiew. Cennym zabytkiem Dubiecka jest pałac, który powstał pod koniec XVIII wieku. W rezydencji, która niegdyś należała do rodziny Krasickich, ma obecnie swą siedzibę ciekawa placówka muzealna. To Muzeum Biograficzne Ignacego Krasickiego, do którego w pewnością warto zajrzeć. Pięknie prezentuje się też przypałacowy park, na terenie którego można ujrzeć wiele ciekawych gatunków drzew, w tym miłorzęby, platany oraz tulipanowce.
Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?
Kto znajdzie tanie noclegi w Dubiecku, ten będzie mógł poświecić nieco więcej czasu i uwagi na zapoznanie się z tymi atrakcjami, które czekają w najbliższej okolicy tej miejscowości. Gdzie warto się wybrać? Z pewnością warto odwiedzić Piątkową, w której zachwyca drewniana cerkiew grekokatolicka z XVIII wieku. Wieś Słonne, Babice oraz Krzywcza – oto kolejne miejscowości, którym warto poświęcić swój czas podczas pobytu w tej części Podkarpacia. Miłośnikom aktywnego wypoczynku, przyrody i pięknych widoków wielu wrażeń dostarczą z kolei wędrówki po terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Sanockiego, którego dumą jest malownicza dolina Sanu.
Dubiecko oraz najbliższa okolica tej miejscowości to ciekawy cel podróży dla tych, dla których Podkarpacie to piękne widoki i cenne zabytki. To miejsce, w którym można odpocząć, spędzić czas w aktywny sposób, a jednocześnie – zwiedzić miejsca, z którymi wiąże się wiele ciekawych historii.
Uwielbiam bazę hotelową w Dubiecku. Można znaleźć najlepsze oferty, jeśli chodzi o relacje jakość-cena w okolicy